Kuweta zamykana

Kuweta zamykana

Wybór odpowiedniej kuwety dla kota wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Obecnie na rynku akcesoriów dla zwierząt dostępna jest masa różnych rozwiązań- “do wyboru do koloru”- to właściwy zwrot określający ofertę współczesnych sklepów zoologicznych. Klasyczne otwarte pojemniki, kuwety automatyczne, czy te- które wyglądem przypominają urocze domki- wybór jest ogromny. Wielu właścicieli decyduje się na zakup nieco bardziej zabudowanych pojemników, które umożliwiają ukrycie nieczystości i powstrzymanie nieprzyjemnego zapachu odchodów wydobywających się z toalety. Czy zamykana kuweta jest rozwiązaniem dla wszystkich kotów? Sprawdź wady i zalety zakrytych pojemników  na kocie odchody.

Koty uwielbiają prywatność, często chowają się przed wścibskim wzrokiem domowników i innych czworonożnych mieszkańców domu. Nie inaczej jest w kwestii załatwiania potrzeb fizjologicznych. Robienie kupy, czy siku to jeden z niewielu momentów w ciągu dnia, w których domowy drapieżnik na krótka chwilę staje się całkowicie bezbronny. Dlatego kocia toaleta mu być usytuowana w spokojnym i oddalonym od źródeł hałasu miejscu, jednocześnie umożliwiającym kotu swobodną ucieczkę i obserwację terenu.

Zamykane kuwety dla kota są zatem świetnym sposobem na zapewnienie kotu odrobiny intymności. Większość z pupili otoczona ścianami w swoim wypełnionym żwirkiem królestwie czuje się doskonale. Koty zwykle korzystają z tego rodzaju pojemników chętnie, jednak nie oznacza to, że nie trzeba ich stopniowo oswajać z zabudowaną toaletą. Nie oznacza to również, że ten konkretny rodzaj pojemników na kocie odchody przypadnie do gustu każdemu zwierzakowi. Po pierwsze nie jest to rozwiązanie dla zwierząt starych i schorowanych. Chodzi tu przede wszystkim o umiejscowienie drzwiczek w domku, jakim jest kuweta dla kota. Zamykana wersja pojemnika może okazać się zbyt wymagająca dla pupili, które mają problem z poruszaniem się. Jeśli zwierzak będzie miał trudności z dostaniem się do toalety z pewnością zamieni ją na łatwiejsza w przeforsowanie część wyposażenia domu.

Kuweta zamykana dla kota może okazać się nieodpowiednią w przypadku, gdy w domu znajduje się więcej niż jedno zwierzę ( akurat nie lama, a kolejny kot lub pies). W tym przypadku jednak wiele zależy od indywidualnych cech zarówno mruczka, jak i jego współlokatora. Z jednej strony zakryte pojemniki mogą zapobiegać stołowaniu się w kuwecie ciekawskich świata szczeniąt, a kotu dawać poczucie intymności. Druga strona medalu przedstawia się zaś następująco- większość dostępnych na rynku kocich toalet posiada tylko jedno wyjście. W  związku z tym pozostałe zwierzęta w domu mogą z łatwością zablokować drzwiczki i nie pozwolić swojemu miauczącemu kompanowi na swobodne opuszczanie toalety- to z kolei skutkować może traumą, frustracją i niechęcią do korzystania z pojemnika.

Kuwety zamykane powinny być dopasowane do wymiarów zwierzęcia- to jedna z najistotniejszych cech jakimi powinien kierować się właściciel, kompletując akcesoria toaletowe pupila. Kot musi mieć odpowiednią ilość miejsca, tak aby mógł swobodnie się obrócić i zakopać pozostawione w żwirku nieczystości.

Ta konkretna  i najistotniejsza pozycja na liście zakupów troskliwego opiekuna jest ukłonem w stronę potrzeb fizycznych i emocjonalnych zwierzęcia, ale nie tylko. Kuweta zamykana dla kota jest świątynią spokoju, dla właściciela gwarancją porządku i zachowania estetyki wnętrza.