Czy kocia karma powinna zawierać ryby?

Czy kocia karma powinna zawierać ryby?

Karmy mięsne czy rybne? To dylemat wielu właścicieli kotów. Ich pupile mają różne zachcianki. Jedne dałyby się niemal poćwiartować za puszkę rybnej karmy. Inne kręcą nosem na takie smakołyki i stawiają wyłącznie na mięsne kąski. Czy karma dla kota z łososiem albo z pstrągiem jest zatem warta polecenia? Czy należy na nią stawiać? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czy koty uwielbiają ryby?

We wszystkich bajkach dla dzieci koty są fanami ryb. W niejednej kreskówce kot ściągał ze stołu wielką rybę z płetwami, głową i ogonem, a potem pałaszował ją ze smakiem. W życiu takie ekscesy rzadko się zdarzają. Możemy dać kotu całą rybę, ale najczęściej nasze zmanierowane, domowe pupile nie będę wiedziały co z nią zrobić. W końcu są przyzwyczajone do karmy w wersji rozdrobnionej, gotowej do spożycia. Faktem jednak jest, że wiele kotów uwielbia smak ryby. Kiedy w kuchni przygotowywany jest łosoś albo dorsz, są pierwszymi asystentami szefa kuchni. Oczywiście liczą, że chociaż skrawek tego przysmaku trafi do ich miseczki. No ale czy rzeczywiście warto podawać kotom ryby? Czy rybna karma dla kota powinna znaleźć się w domu właściciela kota?

Sprawdź preferencje swojego pupila

Tak naprawdę wiele zależy od samego kota. Jeżeli koty lubią ryby, jak najbardziej można je im podać. Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie pupile mają takie preferencje. Niektóre koty wręcz stronią od pstrąga i łososia, a za to uwielbiają karmę z wołowiną, kurczakiem, indykiem albo królikiem. Należy zatem zrobić kilka testów i samodzielnie stwierdzić, co nasz kot lubi jeść. Jeżeli okaże się, że mamy w domu prawdziwego, rybnego fana, można postawić tylko i wyłącznie na karmy rybne. Nie ma bowiem jakichkolwiek przeciwwskazań w ich podawaniu. Lepiej jednak postawić na specjalistyczną karmę, niż na świeże ryby. W gotowym posiłku znajdziemy bowiem nie tylko samą rybę, ale też inne składniki, potrzebne kotu do prawidłowego rozwoju. Taka karma dla kota zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe pupila.

Jaką karmę dla kota warto kupić?

Oczywiście w wersji rybnej występuje zarówno mokra, jak i sucha karma dla kota, np. https://www.dolina-noteci.pl/pol_m_Karma-dla-kota-244.html. Najlepiej postawić na karmę mokrą, a sporadycznie podawać pupilowi karmę suchą. Warto też wybrać wysokiej jakości produkt. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że karma nie ma w swoim składzie żadnych sztuczności i zapychaczy, ale prawdziwe mięso i dobre składniki odżywcze. Taką karmę można kupić w specjalistycznych sklepach zoologicznych albo bezpośrednio u producenta. A dlaczego właściwie warto stawiać na ryby? To produkty, które dostarczają kotu wiele, cennych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. One z kolei dbają o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i kontrolują wszelkie stany zapalne w organizmie.