Miska dla kota – jaka jest najlepsza?

Miska dla kota – jaka jest najlepsza?

Przygotowując wyprawkę dla kota skupiamy się przeważnie na legowiskach, kuwetach, karmie i zabawkach. Zapominamy przy tym, że wybór miski też jest niezwykle ważny. Kotu nie jest obojętne z czego je lub pije. Odpowiednia miska może go zachęcić do spożywania pokarmu czy też wody, a ta nieodpowiednio wybrana może wręcz spowodować wstręt. Miska powinna być praktyczna pod względem utrzymywania czystości, ale równocześnie wygodna dla naszego pupila. Wybierając właściwą miskę należy skupić się na materiale, z którego jest wykonana, kształcie, rozmiarze i jej strukturze. Do wyboru mamy m.in. miski plastikowe, stalowe, ceramiczne, dwukomorowe, płaskie, na nóżce… Czym kierować się wybierając tę najbardziej odpowiednią?

Miski plastikowe – ich główną zaletą jest cena oraz wielki wybór kolorów i kształtów. Wadą natomiast jest ich lekkość (kot może je przesuwać po całej kuchni hałasując przy tym) oraz łatwość zarysowania – a tam mogą bardzo szybko namnożyć się bakterie. Plastik ma skłonności do zatrzymywania zapachu, a to może skutecznie zniechęcić kota do spożywania pokarmu. W ofercie m.in. elegancka, czarna miska Whisker.

Miska ceramiczna dla kota – są ciężkie i kruche, ale również można je znaleźć we wszystkich kształtach i kolorach. Nie wpływają na zapach i smak pokarmu, nie zawierają również sztucznych substancji. Ofertę misek ceramicznych można sprawdzić tutaj.

Miski stalowe – są bardzo wytrzymałe i łatwe do mycia. Nie są ani za ciężkie ani za lekkie – stanowią świetny balans pomiędzy miseczkami plastikowymi a ceramicznymi. Nie rysują się tak łatwo, więc nie sprzyjają rozwijaniu się bakterii. Nie zostaje na nich zapach poprzedniego jedzenia. Często mają gumowe podkładki zabezpieczające przed przemieszczaniem się. W asortymencie znajduje się wiele miseczek stalowych, w tym np. praktyczna miska z gumowym wykończeniem Simon’s Cat.

Zastanawiając się nad rozmiarem miseczki trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim komfort kota. Ma on bardzo wrażliwe wibrysy, więc miski wąskie i głębokie będą dla niego po prostu drażniące i zniechęcające. Kot długowłosy oraz ten ze specyficznym, krótszym pyszczkiem (np. pers) również będzie bardziej zadowolony z płytkiej i szerokiej miski. Natomiast mały kociak z dużej miski może sobie zrobić basen, więc higieniczniejszym i wygodniejszym rozwiązaniem będzie dla niego miska mniejsza.

Istnieją również miski dwukomorowe (np. Cosma), które pozwalają nam na trzymanie pokarmu zaraz obok wody. Jest to praktyczne zastosowanie, ale trzeba pamiętać o częstym myciu, ponieważ pokarm może łatwo wpaść do wody, a wtedy nie trudno o brud i bakterie.

Dla starszych lub schorowanych kotów najbardziej polecane są miski na stojakach. Posiadają one specjalną nóżkę, a dzięki podwyższeniu kot nie musi się schylać, aby się napić lub  najeść. Np. Trixie Eat on Feet.

Jak widać, misek jest bardzo dużo, a każda ma swoje wady i zalety. Niezależnie od tego jaką miskę wybierzemy należy pamiętać, aby każdy kot miał swoje własne miski – jedną na karmę i jedną na wodę. Równie ważna jest regularna higiena misek – najlepiej jest ją myć każdego dnia. Koty bardzo lubię czystość. Z tego względu nie należy też kłaść miski w pobliżu kuwety – kot zrezygnuje wtedy albo z miski, albo z kuwety.

Ciekawym rozwiązaniem jest także miska spowalniająca jedzenie dla kot, automatyczna miska dla kota, a także miska dla kota na stojaku. Sprawdź wszystkie miski i poidełka.