Mleko dla kociąt – wszystko co musisz wiedzieć!

Mleko dla kociąt – wszystko co musisz wiedzieć!

Zapewnienie odpowiednich warunków rozwoju małemu kotkowi nie jest łatwym zadanie. Jednak trzeba pamiętać, że ma ono wpływ na całe jego późniejsze życie. Szczególnie delikatną kwestię stanowi żywienie małych kociąt. Sztuczne karmienie nie należy do najłatwiejszych spraw, a drobne pomyłki mogą mieć straszne konsekwencje. Jakie mleko dla kociąt jest najodpowiedniejsze?

Kiedy należy zacząć podawać mleko małemu kotkowi?

Zanim zaczniemy wybierać mleko dla małego kotka, warto pamiętać, że przez pierwsze dwa tygodnie życia powinien on pić jedynie mleko matki. Dopiero w następnych tygodniach można je zastępować innym pokarmem. Trzeba jednak pamiętać, że musi to być pokarm dedykowany kociętom. W tym czasie ich organizmy dopiero uczą się prawidłowo trawić, a jedzenie dla dorosłych kotów znacznie trudniej wydalić. W dodatku pokarm powinien być bogaty w wartości odżywcze, ponieważ pomiędzy 4 a 12 tygodniem życia u kociąt występuje luka immunologiczna.

Zdarzają się też sytuacje, w których kocięta od samego początku nie mogą dostawać mleka od matki. Powody bywają różne. Czasami matka wytwarza za mało pokarmu lub słabej jakości. Zdarza się też, że kocica ginie, zostaje ranna albo porzuca nowonarodzone kocięta. W takich sytuacjach trzeba im od samego początku zapewnić mleko zastępcze.

Czym więc karmić małe kocięta?

Trzeba pamiętać o tym, aby zapewnić kociętom zbilansowaną i dostosowaną do ich potrzeb dietę. Przy wyborze mleka dla kociąt przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na jego skład. W pierwszych tygodniach życia koty potrzebują tauryny. Warto też wybierać takie mleko, które ma składzie probiotyki, ponieważ pozytywnie wpłynie ono na rozwój mikroflory jelitowej małego kotka. Poza tym preparat należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta, aby nie stracił swoich właściwości. Pod żadnym pozorem nie powinno się też kupować mleka przeznaczonego dla innych gatunków zwierzą. Obecnie wybór produktów jest ogromny, wiec bez problemu na półce dla kociąt znajdziemy mleko, które będzie odpowiadać naszemu futrzakowi.

W jaki sposób karmić kocięta?

Trzeba też pamiętać, że sposób karmienia ma ogromny wpływ na przyswajanie pokarmu. Dlatego należy się do tego odpowiednio przygotować. Na początku kocięta karmimy za pomocą butelki, a jeśli jej nie mamy, to strzykawki. Najlepiej wybierać produkty z miarką, które ułatwią nam ustalenie, ile kociak zjadł w trakcie posiłku. Na początku kocięta karmimy co 3-4 godziny w ciągu całej doby. Natomiast, gdy koty będą miały kilka tygodni, to odstępy można stopniowo zwiększać.