Podróżowanie z kotem

Podróżowanie z kotem

Wiele sytuacji życiowych zmusza właścicieli kotów do odbycia podróży z kotem. Takie podróże są często stresującym przeżyciem zarówno dla kota, jak i jego opiekuna. Dla domowych mruczków wyjście z bezpiecznego mieszkania jest sporą dawką adrenaliny. Hałas na ulicy, nieznane na co dzień dźwięki mogą spowodować niepotrzebne napięcie oraz rozdrażnić kota. Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób zaplanować wyprawę ze swoim pupilem, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek oraz zniwelować ten stres.

Przede wszystkim, powinniśmy przygotować się na podstawowy zakup, jaki będzie nam w takich wypadkach potrzebnych, czyli transporter dla kota. Transporter ma być dla kota bezpiecznym schronieniem podczas podróżowania. Właściwie nie odgrywa tutaj roli długość podróży, ponieważ gdziekolwiek się nie wybieramy ze swoim pupilem, taki transporter będzie nam potrzebny. Absolutnie odradza się trzymanie kota na rękach. Koty są płochliwymi zwierzętami i w każdej chwili hałas na ulicy może je przestraszyć, co może skończyć się jego ucieczką. Ta sama zasada dotyczy również jazdy samochodem – kot powinien bezpiecznie znajdować się w transporterze, który dodatkowo jest przypięty pasami. W przypadku, kiedy koniecznie nie chcemy używać transportera, kot powinien mieć założoną smycz oraz szelki.

Aby ułatwić kotu podróż warto zastanowić się również nad odpowiednim wyborem transportera, pod względem rozmiaru. Często kot musi w nim spędzić wiele godzin i tym samym, musi czuć się w nim jak najbardziej komfortowo. Odpowiedni transporter pod względem wielkości, to taki w którym kot może bez problemu obrócić się czy przeciągnąć. Często zaleca się, aby przed podróżą dać szansę kotu na oswojenie się z transporterem. Jeżeli kot bardzo źle przeżywa podróże, artykuł ten może kojarzyć się mu wyłącznie negatywnie. Aby zniwelować powyższe, należy postawić transporter w mieszkaniu oraz umożliwić pupilowi korzystanie z niego przez kilka dni, aby mógł on się z nim zapoznać.

Zaleca się ponadto, aby bezpośrednio przed podróżą, na co najmniej 2 godziny nie podawać kotu żadnych pokarmów. Jeżeli wiemy, że nasz pupil może mieć problemy ze spokojnym przetrwaniem wyprawy, warto zastanowić się nad wizytą u weterynarza, który może zalecić stosowanie środków uspokajających. Aby ułatwić kotu pobyt w transporterze, przed podróżą można również wyścielić transporter znajomym dla twojego kota kocykiem, którego zapach będzie kojarzyć mu się z bezpiecznym domem. Dobrym pomysłem jest również częściowe przyciemnienie transportera, co zniweluje odbieranie bodźców przez twojego pupila, występujących na zewnątrz. Przed podróżą z kotem warto również zaopatrzyć się w podstawowe artykuły takie jak chusteczki higieniczne oraz miseczka na wodę.

Podróż dla większości kotów jest stresującym przeżyciem. Warto zatem przed planowanym wyjściem z kotem, podjąć opisane powyżej kroki, które w jakimś stopniu na pewno pomogą mu lepiej znieść całą wyprawę.