Wodobrzusze u kota

Wodobrzusze u kota

Jedną z dolegliwości, która wskazuje na wiele poważnych kocich chorób jest wodobrzusze. To gromadzenie się nadmiernej ilości płynów w obrębie jamy brzusznej, które nie mogą zostać wchłonięte. Wodobrzusze pojawia się jako objaw choroby serca, nerek i wątroby, a także w przypadku niewydolności krążenia czy trzustki.

Jakie są przyczyny i objawy wodobrzusza?

W przypadku niewydolności krążenia u kota prawa komora serca jest nadmiernie obciążona. Dochodzi do wzrostu ciśnienia, a jeśli stan ten trwa przez dłuższy czas w kanalikach nerkowych następuje resorpcja sodu i wody. W przypadku chorób wątroby następuje obniżenie ilości krwi krążącej w ciele, a jednocześnie wzrost ciśnienia, często jest to związane z obecnością guza, który prowadzi do uszkodzenia naczyń. Ściany naczyń krwionośnych pękają, a płyny wyciekają do jam ciała. Ryzyko wystąpienia wodobrzusza u młodych kotów jest bardzo niskie i zwykle związane z wadami wrodzonymi. Najczęściej jest to przypadłość kotów w podeszłym wieku. Puchlina brzucha objawia się zmianą jego wielkości. Boki brzucha zapadają się, a dolna część ciała jest obwisła. Aby zdiagnozować puchlinę brzuszną u kota należy objąć rękami dolną część brzucha zwierzęcia i nacisnąć delikatnie z różnych stron. Jeśli wyczujemy wyraźne przelewanie się treści jamy brzusznej to wskazuje to na puchlinę. Zawartość jamy brzusznej przelewa się w dół i odsłania żebra, kiedy kot siada. W przebiegu puchliny brzusznej mogą pojawić się biegunki lub zaparcia, czyli problemy z trawieniem. Co ważne raczej nie występuje przy tym gorączka.

Jak leczy się wodobrzusze?

Ponieważ wodobrzusze najczęściej jest objawem towarzyszącym innym chorobom trzustki, wątroby czy nerek, najpierw musi zostać odciągnięty płyn z brzucha i wykonana punkcja. Wtedy w badaniu można określić przyczynę gromadzenia się płynu. I właśnie tę przyczynę należy leczyć, bo odciągnięcie nie załatwi problemu i płyn będzie się gromadził na nowo. W przebiegu wodobrzusza kot traci bardzo dużo białka, dlatego jego dieta powinna być bardzo bogata w białko. Dodatkowo lekarz weterynarii stosuje leki na daną jednostkę chorobową. Wodobrzusze w pierwszym etapie można pomylić z otyłością, bo najpierw dodatkowy tłuszcz widoczny jest na grzbiecie i pośladkach, żebra przestają być wyczuwalne, a ciało zwierzęcia robi się zaokrąglone. Dlatego właśnie bardzo często wodobrzusze diagnozowane jest w późniejszym stadium. Jednak wprowadzenie skutecznego leczenia bardzo często może pozwolić kotu powrócić do sił, a w przypadku kotów seniorów znacząco przedłużyć im życie.

Nie zawsze wodobrzusze związane jest z bardzo poważną chorobą, której nie da się już wyleczyć, choć tak również bywa. Zawsze jednak należy ulżyć kotu w cierpieniu, dlatego jeśli zauważysz objawy wodobrzusza koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.