Ile żyje kot z niewydolnością nerek?

Ile żyje kot z niewydolnością nerek?

Koty bardzo często miewają problemy z układem moczowym i nerkami, które mogą doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Opiekunowie takich kotów zastanawiają się ile żyje kot z niewydolnością nerek. Na to pytanie bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć, jednak spróbujemy przytoczyć kilka faktów.

Niewydolność nerek u kota – co należy wiedzieć?

Przede wszystkim niewydolność nerek u kota najczęściej pojawia się w zaawansowanym wieku. Pogarsza się zdolność nerek do filtracji, a kłębuszki nerkowe mogą ulec uszkodzeniu i zacząć obumierać, co prowadzi właśnie do niewydolności nerek. Kot zatem nie może skutecznie usuwać substancji toksycznych ze swojego organizmu. Może występować w postaci ostrej lub przewlekłej. W przypadku tej drugiej najczęściej są to wady wrodzone nerek. W przypadku niewydolności ostrej przyczyną najczęściej jest zatrucie organizmu i w tym przypadku można przywrócić funkcję nerek. Oczywiście należy udać się z kotem do weterynarza, który wdroży właściwe leczenie. Badania krwi pozwolą stwierdzić czy mamy do czynienia z niewydolnością nerek. Podwyższony mocznik i keratyna wskazują na problemy z nerkami. Ostatecznym potwierdzeniem niewydolności nerek jest obecność białka w moczu, którego zdrowe nerki nie przepuszczają. Kotom należy podawać karmę z obniżonym poziomem fosforu czy też karmę dla seniorów. Specjalna dieta także z obniżeniem poziomu białka w przypadku obniżenia funkcji nerek może przedłużyć życie kota. Niewydolność nerek jest procesem nieodwracalnym. Objawami są brak apetytu, częste oddawanie moczu, zmniejszenie aktywności fizycznej, zwiększenie zapotrzebowania na płyny, stany zapalne dziąseł, biegunka, matowienie sierści, nieprzyjemny zapach z pyszczka, zaburzenia neurologiczne. Często pojawiają się również wymioty i silne osłabienie. Leczenie polega na podawaniu kroplówek oraz właściwych leków wspomagających, które mogą przedłużyć życie kotu. Dieta powinna być bogata w kwasy Omega-3 i Omega-6, a białko w diecie nie może być pochodzenia roślinnego.

Ile żyje kot z niewydolnością nerek?

Trudno jednoznacznie stwierdzić. Dużo zależy czy kot nie choruje dodatkowo na inne choroby, np. wątroby, które znacznie osłabiają dodatkowo zwierzę. Szacuje się jednak, że kot ze stwierdzoną niewydolnością nerek może żyć nawet kilka lat, ale wszystko zależy od tego kiedy choroba została zdiagnozowana i czy leczenie zachowawcze jest prowadzone prawidłowo. Jak już wspomnieliśmy tej choroby nie można wyleczyć, jednak można kotu przedłużyć życie stosując odpowiednie metody terapeutyczne. Wszystko zależy również od opanowania zatrucia mocznika. Dla opiekuna to jednak bardzo ważna informacja, że swojemu pupilowi może przedłużyć życie, a jednocześnie uczynić je mniej bolesnym, dzięki odpowiednim metodom.