Zabawki z kocimiętką dla kotów – jak działają?

Zabawki z kocimiętką dla kotów – jak działają?

Kocimiętka to roślina, która przez wielu żartobliwie nazywana jest kocim narkotykiem, przez innych uznawana jest za antydepresant dla znudzonych życiem w 4 ścianach pupili. Jej zapach przyciąga prawie 2/3 przedstawicieli kociej populacji. Ich właściwości stały się podstawą do stworzenia popularnych wśród właścicieli zwierząt tych zwierząt domowych –zabawek z kocimiętką w środku. oraz na odprężające i wyzwalające euforię u tych zwierząt domowych właściwości tej rośliny,  rodzaje zabawek z kocimiętką.

Kocimiętkę podawać można kotu na dwa sposoby- w postaci pokarmu lub ukrytą we wnętrzu zabawki. Po zjedzeniu liści rośliny lub jej przetworów kot patrzy się otępiale w jedno miejsce. Jego wzrok staje się mętny. Kocimietkowa faza nie trwa od kilku do mniej więcej 10 minut. Drugie ze sposobów ma zdecydowanie mniej inwazyjny wpływ na zachowanie zwierzęcia. Zabawki dla kotów z kocimiętką w środku stymulują zmysł węchu zwierzęcia. Za jej narkotyczne i wabiące czworonogi właściwości odpowiedzialny jest nepetalakton, który do złudzenia przypomina zapach kocich feromonów. Koty wyczuwają tę woń, by podarzyć za nią. Gdy dotrą do źródła zapachu  mruczą, miałczą i zainteresowaniem rzucają się na przedmiot  wypełniony suszem lub jego przetworem. Wypełnione kocim narkotykiem zabawki pod wpływem dotyku wydzielają magnetyczny i wręcz odurzający koty zapach. Podrzucanie, gryzienie, macanie i przytulanie się do piłek, uroczych jednorożców dla kota, czy słodkiej sowy z kocimiętka w środku wyzwala w kotach prawdziwą euforię. No i oczywiście odurzone koty stają się bardziej skore do pieszczot, wręcz domagając się atencji właściciela.

W związku z tym ,że akcesoria z kocimiętką dla kotów aktywizują zwierzaki do zabaw pozwalają na utrzymanie odpowiedniej kondycji o sprawności pupila. Zabawki dla kotów takie jak Konga, czy poduszki z kocimiętką doskonale sprawdzają się u leniwych i znudzonych życiem kotów po kastracji i kotek po sterylizacji. Kuszone zapachem i doznaniami jakich zapewnia im kocimiętka pupile z rozkoszą oddają się treningowi mięśni i zręczności jakim jest dla kotów zabawa.

Wszelkie gadżety i akcesoria z kocimiętką dla kotów w środku nie sprawdzą się jednak w przypadku wszystkich kotów. Po pierwsze tak jak wspomniałam na początku 1/3 domowych drapieżników odporna jest na urok rośliny wyglądem do łudzenia przypominającej miętę. Po drugie kocimiętka wyzwala w kotach odczucia odpowiednie do tych, które zwierzę przeżywa w trakcie stosunku. Dlatego interesują się nią koty wyłącznie  w wieku rozrodczym. I tutaj wrócę do kwestii sterylizacji i kastracji. Zabiegi te nie mają wpływu na pociąg milusińskich do kocimiętki. Obojętnie obok tej niepozornie choć magnetycznej rośliny przechodzą koty poniżej 3 miesiąca życia oraz starsze osobniki. Po 3 zabawki z kocimiętką nie są dobrym rozwiązaniem w przypadku agresywnych samców. Koty o rebelianckich skłonnościach mogą reagować zbyt gwałtownym, a nawet niebezpiecznym dla domowników zachowaniem.