Zakłaczenie u kota

Zakłaczenie u kota

Codzienne czesanie Naszego pupila należy do podstawowych czynności dobrego opiekuna. Pomijając nawet mniejszą ilość sierści na kanapach, kot uwielbia dbać o swoje futerko i codziennie spędza wiele godzin na wylizywaniu go.  No właśnie, o ile zdrowy, krótkowłosy kot powinien poradzić sobie z przetrawieniem własnej sierści, to już puchatkowi należy w tym pomóc, właśnie poprzez wyczesywanie.

Włosy, sierść, czy futro nie ulegają rozpuszczeniu przez soki żołądkowe i wędrują w głąb ciała, poprzez jelita na zewnątrz. Ich nadmiar może zbijać się w kłębki, pilobezoary nawet dużych rozmiarów i utknąć w jelitach. Następuje zakłaczenie, bardzo niebezpieczne i wymagające pomocy weterynarza.

Zakłaczenie u kota – objawy

Kulki sierści podrażniają błonę śluzową jelit a także uniemożliwiają wypróżnienie się kota. Bez pomocy człowieka zwierzę cierpi, traci apetyt, chudnie i może umrzeć.

Aby potwierdzić obecność kul włosowych zatykających przewód pokarmowy weterynarz musi wykonać badanie RTG lub USG. Badania te pozwalają na dokładne zlokalizowanie zalegającej sierść i określenie, czy stanowi ona zagrożenie życia. W przypadku stwierdzenia całkowitego zaczopowania przewodu pokarmowego, lekarz może podjąć decyzję o usunięciu zatoru chirurgicznie.

Zakłaczenie u kota – leczenie

Jeśli wcześnie udamy się po pomoc, prawdopodobnie wystarczy podać kotu leki rozluźniające i doustnie parafinę, która tworzy śliską warstwę, po której przeszkoda zacznie się przesuwać aż do wydalenia.

Długo zalegające w żołądku kule włosowe mogą przyczynić się do powstawania nadżerek, a następnie wrzodów żołądka. Jeśli włosy przedostaną się dalej, do jelit, mogą wywołać zaburzenia pracy jelit i powstawanie kamieni kałowych. Całkowita niedrożność jelit wywoła u kota wymioty i nieskuteczne próby oddawania kału. Jego brzuszek będzie powiększony i twardy.

Jeśli problemy z wydalanie sierści będą się powtarzać, warto, profilaktycznie, zakupić pastę odkłaczającą. Taka pasta odkłaczająca dla kota doskonale się sprawdza i czasami to zadziwiające jak działa pasta odkłaczająca. Zwierzęta lubią jej smak, nie będziemy musieli wciskać im jej na siłę. Koty wychodzące potrafią pomóc sobie, w trawieniu, za pomocą trawy, dlatego jeśli nie chcemy podawać puszkowi chemii, postarajmy się o doniczkę z trawą. Na rynku są dostępne gotowe mieszanki nasion. W problemie pomoże też specjalna karma odkłaczająca dla kota, warto się nią zainteresować, zwłaszcza, gdy mamy kota, który nienawidzi szczotki i czesania. Są również różnego rodzaju smakołyki dla kota zawierające substancje lekko poślizgowe. Oleje i parafina mogą być podawane, ale sporadycznie, ze względu na negatywny wpływ na wątrobę i trzustkę.

Nadgorliwi opiekunowie, mogą mieć pokusę podania środków przeczyszczających, co jest niedopuszczalne. Może nastąpić perforacja zatkanego jelita. Już bardziej wskazane są czopki glicerynowe.

Powyższe porady prowadzą do stwierdzenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Pomoc lekarza i badania, w przypadku niedrożności jelit u kota, może kosztować około 300 złotych a z interwencją chirurgiczną jeszcze więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *