Jaką karmę wybrać dla starszego kota?

Jaką karmę wybrać dla starszego kota?

Karma dla kota musi być odpowiednio dostosowana do etapu życia, na którym się znajduje nasz pupil. Zmiany zachodzące w organizmie kota w okolicach 10 roku życia wymagają wprowadzenia zmian w jego otoczeniu, pielęgnacji oraz diecie.

Starsze koty mogą mieć problemy z trawieniem, a gorsze trawienie powoduje, że nie wszystkie składniki odżywcze są tak dobrze wchłaniane.  Może nastąpić zmniejszenie apetytu ze względu na osłabienie zmysłu węchu i smaku. Problemy z zębami również mogą sprawiać, że kot będzie coraz mniej jadł, nie będzie miał ochoty na posiłki. Aby temu zapobiec, należy kotu podawać karmę o wysokiej smakowitości i delikatnej strukturze – jeśli karma będzie smaczna to kot będzie chętniej ją jadł, a mniejsze kawałki ułatwią mu jej spożywanie.

Odpowiednia dieta może hamować objawy starzenia się oraz spowolnić rozwój chorób. Czym powinno charakteryzować się żywienie starszego kota?

  • Wzbogacenie o dodatek glukozaminy i kwasów tłuszczowych EPA/DHA – zapewniają ochronę stawów, zwiększają ruchliwość kota,
  • Zwiększona ilość przeciwutleniaczy – rozwijają mechanizmy antyoksydacyjne organizmu,
  • Mniejsza zawartość fosforu – fosfor może źle wpływać na zdrowie kota, przede wszystkim na nerki,
  • Duża ilość łatwo przyswajalnego białka – dobrej jakości białko wspomaga pracę układu trawiennego,
  • Dodatkowa zawartość prebiotyków i kwasów tłuszczowych – regulują mikroflorę jelitową, wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Przykładowe karmy polecane dla starszych kotów:

Purina Pro Plan Senior 7+ – odpowiednio zbilansowana karma dla kotów od 7. roku życia. Zawiera opatentowaną przez ekspertów i weterynarzy, specjalną kompozycję składników LONGEVIS, która pozytywnie wpływa na zdrowie kocich seniorów – łączy w sobie przeciwutleniacze, prebiotyk, kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3.  Cechuje się dużą zawartością pełnowartościowego białka. Dostarcza starszym kotom wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Concept for Life All Cats  10+ – opracowana we współpracy z lekarzami weterynarii karma idealna dla starszych kotów po 10. roku życia.  Zawiera starannie wyważone składniki odżywcze, które zapewniają kompleksowe wsparcie zdrowia naszego pupila. Karma jest chętnie zjadana przez koty – pyszna galareta lub sos i odpowiednia wielkość kawałków mięsa skusi nawet najbardziej wybrednego kota.

Royal Canin Senior Consult Stage 1 – specjalistyczna karma weterynaryjna, która skutecznie pomaga spowolnić procesy starzenia się, wpływa na zachowanie witalności oraz odpowiedniej wagi u kota. Jest odpowiednia dla kotów od 7. roku życia. Dostarcza kotu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, ale także dzięki podwyższonej zawartości włókien, karma sprawia, że szybciej pojawia się uczucie nasycenia.

IAMS Delights Senior – polecana przez weterynarzy karma dla kotów powyżej 7. roku życia. Odpowiednio zbilansowana tak, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe starszego kota. Cechuje się wysoką zawartością mięsa  i doskonałym smakiem mięsa i warzyw w sosie. Jest lekkostrawna, dobrze wpływa na trawienie oraz wzmacnia system odpornościowy kota.