Zapalenie pęcherza u kota Furagin

Zapalenie pęcherza u kota Furagin

Będąc opiekunem kota, z pewnością zawsze robisz wszystko, co najlepsze dla jego zdrowia. Dostarczasz mu najlepszy pokarm, regularnie zapewniasz mu wizyty u weterynarza i dbasz o niego w każdy możliwy sposób. Zdarzają się jednak nieprzyjemne sytuacje, kiedy to, twój kot może zachorować. Jedną z dość powszechnych kocich dolegliwości jest zapalenie pęcherza. Jako opiekun kota, musisz wiedzieć jak poradzić sobie z taką przypadłością, co powinieneś robić, jaką kurację stosować oraz jak dbać w tym czasie o swojego kota.

Problemy urologiczne niestety nie omijają naszych pupili. Zapalenie pęcherza jest dolegliwością, która nieustannie może powracać. Przyczyny jej pojawienia się mogą być różne, poczynając od podłoża bakteryjnego czy wirusowego. Może zdarzyć się również, że zapalenie pęcherza wynika ze złej diety czy nieustannego stresu kota. Oczywiście takie zapalenie może mieć również poważniejsze przyczyny, takie jak niewydolność nerek czy pojawiające się problemy nowotworowe. Czasami również zdarza się, że kot choruje na zapalenie pęcherza bez żadnego określonego powodu.

Zapalenie pęcherza u kota – objawy

Objawy zapalenia pęcherza u kota są dość charakterystyczne. Zwiększa się wtedy częstotliwość oddawania moczu przez kota – często bezskuteczna. Jednocześnie nasz pupil zaczyna załatwiać swoje potrzeb poza obrębem kuwety. Będzie mu również towarzyszyć ból w okolicach brzucha, osowiałość oraz zdecydowany brak apetytu, co będzie skutkować spadkiem wagi oraz odwodnieniem. W gorszych przypadkach może pojawiać się również krwiomocz.

Zapalenie pęcherza u kota – leczenie

W przypadku, kiedy zauważysz powyższe objawy, w pierwszej kolejności należy zabrać zwierzaka do weterynarza. Lekarz ten zbada kota, w miarę potrzeby przeprowadzi odpowiednie badania oraz przepisze właściwe lekarstwa. Zdecydowanie odradza się leczenia pupila na własną rękę, bez przeprowadzenia konsultacji ze specjalistą. Właściciele kota w przypadku zaobserwowania powyższych objawów, często decydują się na własną rękę podawać kotu lek o nazwie Furagin. Lek ten stosowany jest na zapalenie pęcherza i posiada działanie głównie doraźne. Ponadto zadziała on jedynie w wypadku, kiedy zapalenie ma podłoże bakteryjne. Lek ten bowiem jedynie hamuje rozmnażanie bakterii. Jednak jak było wspominane powyżej, bakterie są tylko jedną z przyczyn powstawania zapalenia pęcherza u kotów. Tym samym, nie zaleca się podawania tego leku samodzielnie. Można to zrobić jedynie po konsultacji z weterynarzem, który wyrazi na to zgodę. Warto zaznaczyć, że nie ma uniwersalnej dawki leku, którą można podać każdemu kotu. Jest to sprawa indywidualna, o czym zawsze należy pamiętać. Jednocześnie lek ten jest nieodpowiedni do stosowania, w przypadku innych chorób podobnych do zapalenia pęcherza.

Zapalenie pęcherza u kota jest dość częstym kocim schorzeniem. Powoduje ono ból oraz dyskomfort u kota. Jeżeli zauważysz powyżej opisane objawy natychmiast zgłoś się ze swoim mruczkiem do specjalisty, co będzie najlepsze dla zdrowia zwierzaka.