Mocznica u kota ostatnie stadium

Mocznica u kota ostatnie stadium

Co to jest mocznica u kota?

Każdy właściciel kota, przede wszystkim dla o jego zdrowie. Jak wiadomo jest to kwestia priorytetowa, którą zawsze należy mieć na uwadze, kiedy opiekujemy się kotem. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy kot zachoruje. Jedną z często występujących kocich chorób jest tzw. mocznica. Mocznica, czy też inaczej niewydolność nerek jest przewlekłą chorobą, która dotyka kocie nerki. Koty są bardzo narażone na to schorzenie, dużo bardziej niż przykładowo psy. Fakt ten wynika z fizjologii kotów. Dodatkowo choroba ta najczęściej dotyka dorosłe koty powyżej 7 roku życia. W tym artykule przedstawione zostaną objawy tej choroby, przyczyny oraz możliwości leczenia.

Mocznica u kota – przyczyny

W pierwszej kolejności warto się zastanowić, jakie są przyczyny mocznicy. Może się zdarzyć, iż są to po prostu wady wrodzone, których nie da się uniknąć. Doprowadzić do jej powstania mogą również powracające stany zapalne pęcherza kota czy mniej spotykane przypadki zatrucia chemicznymi substancjami. Na powstanie tej choroby może mieć również wpływ dieta, jaką posiada nasz pupil. Dieta ta jest wysokomięsna, ponieważ koty są zwierzętami mięsożernymi. Jednocześnie mięso zawiera w sobie duże ilości fosforu, a zwiększona ilość tego pierwiastka negatywnie wpływa na pracę nerek, które nie usuwają w sposób prawidłowy mocznika. Mocznik odgrywa tutaj ogromne znaczenie. Jest to toksyna, powstająca w kociej wątrobie, a która następnie jest usuwana przez nerki. W przypadku kiedy nerki kota nie pracują w należyty sposób – mocznik nie jest eliminowany z organizmu i tym samym gromadzi się w nim, prowadzi to do zatrucia oraz do pojawienia się mocznicy.

Mocznica u kota – objawy

Jeżeli chodzi o objawy tej choroby, to jest to przede wszystkim dużo większa częstotliwość oddawania moczu przez kota. Dodatkowo kot jest osowiały oraz ma słabszy apetyt. Mogą pojawić się również wymioty. Niestety, pierwsze poważniejsze symptomy tej choroby pojawiają się dopiero w momencie, kiedy trzy czwarte powierzchni nerek zostanie już zaatakowane i ulegnie uszkodzeniu.

Mocznica u kota – ostatnie stadium

W ostatnim stadium choroby koty bardzo chudną, ponieważ nie mają w ogóle apetytu. Powszechne jest również pojawienie się owrzodzenia w jamie ustnej. W przypadku kotów czarnej maści dochodzi do zbrązowienia futerka. Dodatkowo, bardzo charakterystyczny jest nieprzyjemny oddech kota. Niestety spustoszenie w organizmie kota, jakie wywołuje ta choroba jest nieodwracalne. Koty z przewlekłą niewydolnością nerek są śmiertelnie chore, z uwagi na trwałe zmiany.

Jak widać mocznica jest bardzo ciężką, przewlekłą chorobą, która niestety długo może się nie objawiać. Tym samym, opiekun kota, który dokłada wszelkich starań i dba należycie o swojego pupila, może po prostu nie zauważyć, że dzieje się coś niedobrego. Niestety, kiedy symptomy choroby będą już widoczne, często może być za późno na jakikolwiek ratunek dla zwierzaka. Warto zatem, jeśli zauważymy zmiany w zachowaniu naszego pupila, zabrać go na kontrolą wizytę do weterynarza. Taka wizyta na pewno nie zaszkodzi, a często może pomóc.