Żwirek dla kota – jaki wybrać?

Żwirek dla kota – jaki wybrać?

Zaletą posiadania kota jest niewątpliwie fakt, że nie trzeba go wyprowadzać „za potrzebą”, gdyż zwierzę szybko można nauczyć załatwiania się do kuwety. Jedynym obowiązkiem właściciela pod tym względem jest systematyczne opróżnianie kuwety z odchodów oraz wymiana żwirku. Wybór żwirku ma tu duże znaczenie, ponieważ od jego rodzaju zależy m. in. częstotliwość czyszczenia kociej ubikacji.

Żwirek bentonitowy

To najpopularniejszy żwirek produkowany z naturalnych skał, który ma dobre właściwości absorpcyjne. Wśród tego rodzaju żwirków wyróżnia się żwirki zbrylające i niezbrylające.
Żwirek zbrylający działa bardzo sprytnie, gdyż pod wpływem moczu tworzy zwartą kulkę, którą bardzo łatwo zebrać łopatką do woreczka i wyrzucić. Żwirek niezbrylający po prostu chłonie mocz, jednak zazwyczaj jest dodatkowo aromatyzowany, dzięki czemu przez wiele dni nie czuć zapachu odchodów. Gdy zapach jest już wyczuwalny, należy kuwetę całkowicie opróżnić i uzupełnić nową porcją żwirku.
Oba rodzaje żwirku wymagają każdorazowo usunięcia odchodów stałych, które trzeba umieścić w woreczku i wyrzucić do kosza. Żwirku bentonitowego nie wolno wyrzucać do klozetu, gdyż może on zapchać odpływ.
Zaletą tego żwirku jest niska cena. Wadą jest często niska jakość, która może powodować zbyt duże pylenie, pojawianie się szybko brzydkiego zapachu, niską wydajność lub przylepianie się ziarenek do łapek kota.

Żwirki silikonowe i drewniane

Żwirek silikonowy przypomina przezroczyste kryształki, które doskonale chłoną mocz wraz z jego zapachem i dzięki temu kuweta nie wymaga częstego czyszczenia (trzeba usuwać tylko kał). Żwirek ten jest przy tym bardzo wydajny, bo starcza nawet na miesiąc. Gdy granulki zmienią kolor na żółty, wówczas trzeba wymienić całą zawartość kuwety na nową. Jednak wiele kotów nie lubi tego rodzaju żwirku, ponadto jest on dużo droższy od żwirku bentonitowego.
Żwirki drewniane robi się z różnych elementów drewna i często przypominają zwykłe trociny. Pod wpływem moczu zbrylają się i dość dobrze chłoną zapachy. Ich główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do pozostałych żwirków, można je wyrzucać do sedesu. Niestety trociny lubią przyczepiać się do kociego futra, co skutkuje koniecznością częstego sprzątania mieszkania.

Trudno określić, który żwirek jest najlepszy, gdyż każdy jego rodzaj ma swoje zalety i wady. Przy wyborze trzeba wziąć pod uwagę nie tylko swoją wygodę, ale także preferencje kota. Przeważnie zwierzęta te uwielbiają czystość, więc jeśli nie ma się czasu na systematyczne opróżnianie kuwety z bryłek, lepiej jest wybrać żwirek niezbrylający i doskonale pochłaniający zapachy.

Powiązane produkty: