Ile powinien jeść kot i jak zachęcić go do picia?

Ile powinien jeść kot i jak zachęcić go do picia?

Koty chodzą własnymi ścieżkami, jednak kiedy słyszą dźwięk otwieranej saszetki czy pudełka z pokarmem szybko przybiegają do właściciela, łaszą się i głośno mruczą. To nie tylko obraz z reklamy, ale rzeczywiste zachowanie kota. Jak należy żywić kota, aby zapewnić mu właściwą porcję białka, witamin i mikroelementów, a także jak zachęcić go do picia? Na te pytania spróbujemy znaleźć odpowiedzi.

Porcje posiłków dopasowane do aktywności, wieku i stanu zdrowia kota

Przede wszystkim trudno jest podać uniwersalną ilość karmy jaką powinien otrzymywać kot, gdyż każdy ma inne potrzeby. Koty aktywne potrafią zjeść dwie saszetki pokarmu dziennie, a także małą porcję suchego pokarmu. Z kolei zaleca się, by kot po kastracji czy sterylizacji otrzymywał mniejsze porcje jedzenia, gdyż ma skłonności do gromadzenia tkanki tłuszczowej. Dokładne ilości dopasowane do wieku kota i jego aktywności, które można podawać znajdziesz z tyłu opakowania pokarmu lub na stronie danego producenta. Oczywiście nie musisz kota karmić kocimi karmami i możesz postawić równie dobrze na mięso. Kot jest mięsożercą i drapieżnikiem, dlatego może być na diecie BARF, czyli składającej się z surowego mięsa, uzupełnionego o mikroelementy i witaminy. Trzeba wiedzieć, że mięso musi być odpowiedniej jakości, aby kot nie był narażony na pasożyty, a ponadto nie może być ani za tłuste ani za chude.

Warto poruszyć także żywienie małych kotów. Do 4 tygodnia życia powinny być na diecie mlecznej, to znaczy pić mleko matki bądź też mieszanki mlekopodobne kiedy jest to konieczne. Starsze kociaki mogą już próbować pokarmów stałych. Są specjalnie skomponowane pokarmy dla juniorów, które można podawać. Tutaj możesz znaleźć więcej informacji na temat karm dla kotów: https://fajnyzwierzak.pl/porady/karma-dla-kota-_t/

Jak zachęcić kota do picia?

Kot może być na diecie mieszanej, z karmą morką i suchą. Jeśli chodzi o tę drugą to warto podawać mu pokarmy na odkłaczanie. Jak wiadomo kot niezwykle dba o higienę osobistą i swoim ostrym jak tarka językiem pozbywa się nie tylko brudu, ale wszelkich insektów. Przy tym niestety połyka kłaczki, które zalegają w jego przewodzie pokarmowym w postaci zbitych kulek, aby ułatwić ich trawienie warto podawać odpowiedni pokarm. Trzeba przy tym kotu zapewnić stały dostęp do wody. Koty mają tendencję do tego, że piją mało, a zwłaszcza kastraty należy nakłaniać do picia, bowiem narażone są na choroby nerek. Tylko jak zmusić do czegoś kota? Oczywiście nie da się. Ale można go zachęcić. Wystarczy zainwestować w fontannę dla kota. To akcesorium na pewno go zainteresuje i będzie chętnie podchodził do tego “wodopoju”.

Artykuł powstał we współpracy z Fajny Zwierzak