Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Koty instynktownie korzystają z kuwet, ale zdarza się, że zwierzę załatwia się poza nią. Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Zobacz porady, które w tym pomogą!

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Załatwianie się kota w miejscach poza kuwetą może mieć zróżnicowane przyczyny, dlatego w pierwszej kolejności trzeba określić, co może powodować ten problem.

Zdarza się, że mały kot nie wie, jak korzystać z kuwety, więc trzeba mu w tym pomóc. Takie problemy mogą też dotyczyć kotów, które wychowywały się na dworze i nie miały do czynienia z kuwetami.

Objaw ten może również wynikać z prozaicznych powodów, na przykład:

  • zabrudzonej kuwety
  • nieodpowiednio dobranej kuwety
  • niewłaściwego miejsca ustawienia kuwety
  • stosowanego rodzaju żwirku

Problem z załatwianiem się poza kuwetą może być również wynikiem schorzeń. Dotyczy to szczególnie układu moczowego, na przykład jego zapaleń, kamieni. Pojawia się też przy problemach z układem ruchu, gdy zwierzę ma trudności z wejściem do kuwety.

Warto też wskazać, że sikanie poza kuwetą może być objawem dyskomfortu i stresu, na przykład reakcją na innego kota, psa, zmianę miejsca zamieszkania, nowego domownika.

Jak zachęcić kota do korzystania z kuwety?

Małe koty oraz koty, które żyły dziko, można zachęcić do korzystania z kuwety przez regularne umieszczanie ich w jej środku, na przykład po jedzeniu.

Żeby kot zaczął bez problemów korzystać z kuwety, trzeba będzie też zadbać o jej rodzaj, ustawienie i o typ żwirku. To również zalecane wtedy, gdy zwierzę załatwia się poza kuwetą.

Nie należy przy tym korzystać z przemocy, krzyczeć na zwierzę. Może ono wtedy negatywnie kojarzyć kuwetę i rzadko z niej korzystać, co nasila problem.

Jaką kuwetę wybrać dla kota?

Dobra kuweta dla kota powinna być dość duża oraz łatwa w używaniu przez zwierzę. Może być to zarówno kuweta otwarta, jak i zamknięta.

Gdy chcemy zastosować kuwetę krytą, zamykaną, najlepiej wyjąć z niej plastikowe drzwiczki, które mogą przeszkadzać kotom podczas wchodzenia i wychodzenia.

Można też zdecydować się na nowoczesne kuwety, na przykład jak Catlink Scooper Pro Luxury Version, która czyści się automatycznie, dlatego właściciel nie musi robić tego sam. Kuwetę można zakupić w sklepie: https://techwish.pl/pl/138-kuwety.

Gdy kot jest starszy i ma problemy z poruszaniem się, warto wybrać kuwetę o niskim wejściu.

Gdzie umieścić kocią kuwetę?

Duże znaczenie ma też miejsce, w którym ustawiona będzie kuweta. Nie powinna znajdować się w przestrzeni, gdzie często przewija się dużo osób. Lepiej więc ustawić ją w mało uczęszczanej, ale dobrze dostępnej dla zwierzęcia części domu.

Kuweta nie powinna również znajdować się blisko misek z pokarmem oraz z wodą, przy hałaśliwych sprzętach jak pralka.

Jaki żwirek dla kota będzie najlepszy?

Problemy z korzystaniem z kuwety przez kota mogą też wynikać ze stosowania nieodpowiedniego żwirku.

Najlepiej tolerowany jest żwirek drobny, bentonitowy, który przypomina piasek. Warto zdecydować się na ten zbrylający, ponieważ wtedy można łatwo usuwać zanieczyszczenia łopatką.

Niektóre koty nie tolerują również żwirków zapachowych, aromatyzowanych, dlatego najlepiej wybierać te bez zapachu, naturalne.

Trzeba pamiętać o tym, że jeżeli powyższe metody nie zadziałają, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ problem z załatwianiem się poza kuwetą może wynikać ze stanu zdrowia zwierzęcia.