Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Kuweta stanowi jedną z najważniejszych elementów kociej wyprawki. Jest ona artykułem zdecydowanie podstawowym, bez którego domowy mruczek, który na co dzień nie wychodzi z domu, nie będzie w stanie się obejść. Tym samym, małe kociaki najlepiej przyzwyczajać do korzystania z niej, najwcześniej jak się da, już od pierwszego dnia w nowym domu. Pozwoli to uniknąć wiele nieprzyjemnych niespodzianek, które mogą się przydarzyć. Jak zatem nauczyć swojego kota korzystania z kuwety? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

W przypadku małych kociaków, uczą się one używania kuwety dla kota, podpatrując swoją kocią mamę. Najczęściej jednak są one rozdzielane i powyższa możliwość odpada. Tym samym, rolę mamy przejmuje właściciel. Najlepsza metoda polega na systematycznym wkładaniu kociaka do wnętrza kuwety. Powinniśmy pokazać kotu właściwości żwirku i poruszać go palcem, aby kot zobaczył, że może w nim grzebać. Trzeba to robić kilkakrotnie w ciągu dnia, zaraz po przebudzeniu kota i po spożyciu pokarmu. Należy to zrobić, również, jeśli widzimy, że nasz kociak szuka jakiegoś ustronnego miejsca albo rozgląda się nerwowo po pomieszczeniu. Kiedy kot zrozumie o co nam chodzi i po włożeniu go do kuwety zacznie załatwiać tam swoje potrzeby, warto nagradzać go za to małym smakołykiem czy przekąską. Pamiętać jedynie należy, aby nie karmić kociaka, jak jest on we wnętrzu kuwety. Koty są bardzo czystymi zwierzętami, dla których higiena jest niezwykle ważna. Oddzielają one dwie powyższe rzeczy i nie będą chciały korzystać z kuwety, w której wcześniej spożywały pokarm.

Koty są bardzo pojętnymi zwierzętami, jednak nauka korzystania z kuwety może zająć trochę czasu. Powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i w żadnym wypadku, nie karać kota za załatwianie się poza nią. Jeżeli zdarzy się powyższe, najlepiej, o ile to możliwe zebrać odchody za pomocą łopatki i włożyć je do kociej kuwety, aby kot nauczył się, gdzie jest ich miejsce. Jednocześnie, tak jak było to wspominane powyżej, koty są czyściochami. Możemy mieć pewność, że jeśli kuweta nie będzie przez nas utrzymywana w czystości – kot nie będzie chciał z niej korzystać.

Pamiętaj również o odpowiednim wyborze kuwety, pod względem rozmiaru. Jest to również istotna kwestia, zwłaszcza dla małych kociaków. Zdarza się, że jeżeli ich opiekun źle dobierze kuwetę, koty nie będą mogły się do niej dostać i tym samym zniechęci je to do dalszego jej używania. Kuweta dla kociaka powinna być mała i posiadać niskie wejście, ułatwiające dostanie się do niej. Dobrym rozwiązaniem są kuwety otwarte. Zaleca się również stosowanie kuwet otwartych, do nauki korzystania z kuwety.

Jak widać, metody uczenia kociaków używania kuwety nie są zbyt skomplikowane. Ważna jest tutaj konsekwencja i cierpliwość ze strony właściciela. Kot z pewnością szybko zrozumie, gdzie powinien załatwiać swoje potrzeby, jeżeli tylko dasz mu na to szansę. Nie czekaj zatem i od pierwszego dnia pobytu kota w twoim domu, rozpocznij powyższy proces i naucz swojego kociaka, jak korzystać z kuwety.