Jak nauczyć kota sikać do kuwety?

Jak nauczyć kota sikać do kuwety?

Wielu właścicieli małych mruczków albo osób poważnie rozważających zaadoptowanie małego kota zastanawia się, jak nauczyć kota sikać do kuwety. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, ale kot w końcu pojmie o co chodzi.

Po pierwsze: wybór odpowiedniej kuwety i żwirku, a także ustawienie kuwety w odpowiednim miejscu

Na samym początku musisz zacząć od kuwety. Na samym początku może ściągnąć klapkę, której Twój kociak może się bać. Możesz również postawić na kuwetę otwartą, gdyż mały kociak lubi mieć otoczenie pod kontrolą. Możesz zacząć nawet od miski z piaskiem. Jeśli Twój kot będzie kotem wychodzącym, to z pewnością w naturze będzie szukał podobnego miejsca do załatwienia swoich potrzeb, co może być pewnym problemem dla administrujących placem zabaw z piaskownicą. Dlatego, jeśli odpowiednim miejscem nie dysponujesz na dworze, to lepiej naucz kota sikać do kuwety ze żwirkiem. Nie powinien on być zbyt drobny, a kiedy kot dorośnie musisz z kolei wybrać drobniejszy. Warto wybierać żwirek, który można spłukiwać w toalecie, co ułatwi codzienne utrzymywanie kuwety w czystości. Kot bardzo dużą uwagę przywiązuje do czystości kuwety i jeśli nie chce się w niej załatwiać, to przyczyną z pewnością jest jej zabrudzenie. Może być również tak, że kuweta stoi w nieodpowiednim miejscu. Zatem nie możesz stawiać jej przy pralce, bo jeśli kot będzie chciał skorzystać z kuwety podczas prania, może po prostu bać się hałasu. Nie stawiaj jej też w pobliżu telewizora. Najlepiej jeśli stoi w jakimś cichym kącie, np. pod schodami.

Uczenie kota czystości krok po kroku

Na samym początku musisz wkładać kociaka do kuwety zarówno wcześnie rano, jak i wieczorem, a także po każdym posiłku. Kotek instynktownie zrozumie, że to miejsce, gdzie może się załatwić. Warto wybrać żwirek pochłaniający zapachy, ale nie może mieć zapachu, który jest dla kotka drażniący, bo wtedy na pewno będzie sikał poza kuwetą. Trzeba postępować metodycznie i powtarzać te same czynności aż do znudzenia. Za załatwienie się w kuwecie można dać kotu nagrodę. Wtedy znacznie lepiej skojarzy bodziec z nagrodą i znacznie szybciej pojmie, że to właśnie miejsce, w którym powinien się załatwiać. Trzeba regularnie czyścić kuwetę i wymieniać żwirek,a także po włożeniu kotka do kuwety zostawić go w spokoju, nie głaskać go i pozwolić mu załatwić swoje potrzeby. Nadmierna atencja może wywołać niechęć kota do kuwety, bo spokój i cisza to podstawa.

Uczenie kota sikania do kuwety jest procesem szybkim i krótkim bądź bardziej czasochłonnym, wszystko zależy od kota. Tak jak dzieci czystości i higieny uczą się w różnym tempie, tak i koty pojmują te kwestie bardzo szybko lub zajmuje im to nieco więcej czasu. Jeśli kot ma załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz musisz nauczyć się odczytywać jego sygnały. Najczęściej po prostu siada pod drzwiami i zaczyna miauczeć.