Jaki żwirek dla kota? Poradnik

Jaki żwirek dla kota? Poradnik

Kuweta, a wraz z nią wypełniający ją żwirek dla kota jest podstawą każdej kociej wyprawki. Domowe mruczki, które nie mają w zwyczaju lub nie mogą opuszczać swojego domu, muszą posiadać kuwetę. Stojąc przed dylematem jaki żwirek dla kota wybrać, należy zastanowić się nad potrzebami kota, jak i właściciela. Można uznać, że wybór idealnego żwirku będzie swego rodzaju kompromisem pomiędzy nimi.


Zdarza się bowiem, że koty nie akceptują danego podłoża kuwety i tym samym nie chcą go używać. Zatem wybierając żwirek dla kota trzeba mieć przede wszystkim na uwadze kocie preferencje. Niektóre z dostępnych żwirków swoim wyglądem oraz konsystencją bardziej przypominają naturalne podłoże, w którym koty załatwiają swoje potrzeby na zewnątrz. Tym samym część mruczków woli takie żwirki, które dobrze im się kojarzą. W przypadku kiedy kot nie akceptuje wybranego przez swojego właściciela żwirku, nie pozostaje nic innego jak kupić inny rodzaj żwirku. Pamiętaj, że to kot będzie mieć ostatnie słowo.


Najpopularniejszymi żwirkami dla kotów są żwirki bentonitowe, żwirki drewniane oraz żwirki silikonowe. Z pewnością dla właścicieli kotów najważniejszymi kryteriami, branymi pod uwagę podczas kupna żwirku jest cena oraz łatwość ich sprzątania. Pierwsze kryterium, jak to często bywa, przekłada się na jakość żwirku. Najtańsze dostępne na rynku żwirki nie ułatwiają właścicielom kotów sprzątania, wręcz przeciwnie, często wybierając najtańszy żwirek musimy liczyć się z faktem, że będziemy musieli poświęcić więcej czasu na utrzymywanie kociej kuwety w czystości. Najłatwiejsze do sprzątania są z pewnością żwirki zbrylające. Żwirki takie w kontakcie z cieczą przeistaczają się w zwartą kulę, którą bardzo łatwo i szybko można usunąć z kociej kuwety.


Jeżeli zatem najważniejsze dla Ciebie jest szybkie sprzątanie kuwety, z całą pewnością wybierz żwirek zbrylający się. Przykładem żwirku zbrylającego się jest żwirek bentonitowy oraz drewniany. Należy jednak uważnie czytać etykiety produktów, ponieważ powyższe rodzaje żwirków mogą również występować w formie niezbrylającej się. Żwirki niezbrylające się, jak sama nazwa wskazuje, odmiennie niż żwirki zbrylające, podczas kontaktu z kocim moczem ulegają rozpadowi, przez co częściej należy je wymieniać.
Z punktu widzenia właściciela kota, niewątpliwie najwygodniejszym żwirkiem, będzie żwirek silikonowy. Żwirek taki jest najbardziej chłonny ze wszystkich rodzajów żwirków. Kryształki, z których jest zbudowany mają zdolność pochłaniania zarówno cieczy, jak i zawiązywania nieprzyjemnego zapachu moczu. Jednocześnie żwirek taki jest niezwykle wydajny. Jednak z uwagi na kryształki tworzące żwirek silikonowy, niektóre koty nie są w stanie zaakceptować takiego podłoża i odmawiają korzystania z niego.


Podsumowując, to jaki żwirek wybrać i jaki będzie odpowiedni dla twojego kota zależy od wielu czynników. Jeżeli bardzo zależy Ci na tym, aby twój pupil korzystał z określonego rodzaju żwirku, możesz na początku mieszać różnego rodzaju żwirki, w coraz większym stopniu zastępując je żwirkiem preferowanym przez ciebie.