Kichanie u kota

Kichanie u kota

Oczywiście, że jeśli Twój kot sobie kichnie, nie trzeba od razu biec do weterynarza, podobnie jak u ludzi, oczyszcza w ten sposób swoje drogi oddechowe. Gorzej, jeśli kotek jest mały i z noska wydostaje się wydzielina. Wtedy konsultacja z weterynarzem jest konieczna. Trzeba też zwrócić uwagę na zachowanie zwierzątka, czy bawi się, biega a może siedzi skulony w kącie swojego legowiska. Przyczyn kichania może być kilka i dobrze wiedzieć, jakie są jego powody.

Najczęściej kot może kichać, podobnie jak inne ssaki z powodu zanieczyszczenia powietrza, kurzu, dymu, drażniących zapachów itp. Kot niewychodzący na pewno jest narażony na odświeżacze powietrza, perfumy, czy dym papierosowy. Bardzo dobrze, że wtedy kicha. Dość często zdarza się kichanie podczas sprzątania mieszkania, gdy kot może wciągnąć do nosa różnego rodzaju drobinki.

Gorzej, jeśli kot jest alergikiem. Zdarza się to zwłaszcza tym rasowym, mającym mniejszą odporność. Trzeba wtedy obserwować pupila w celu wyeliminowania alergenu. Kot może być uczulony na różnego rodzaju rośliny domowe, trzeba też ograniczyć sprzątanie środkami chemicznymi, nie prać jego legowiska w proszkach, czy płynach. Jeśli chodzi o zwierzęta uczulone, to kichaniu może towarzyszyć zwiększone drapanie się, czy nawet łzawienie i problemy skórne. Nie można bagatelizować objawów alergicznych, mogą się, bowiem nasilić i doprowadzić do poważnej choroby kota.

Wszyscy właściciele kotów wiedzą, że są to zwierzęta ciepłolubne i mogą się przeziębiać a także chorować na zapalenie płuc. Kichanie, może być spowodowane przemarznięciem zwierzęcia, należy wtedy umieścić go w ciepłym miejscu i zwrócić uwagę na temperaturę. Koty mają wyższą temperaturę ciała niż człowiek, ale 40 stopni to już powód do wizyty w lecznicy. Kot może nie przeżyć zapalenia płuc. Za to z przeziębieniem sobie poradzi, jeśli będzie się odpowiednio wygrzewał i dostawał ciepłe pokarmy.

Rzadko, ale się zdarza, że kot wciągnie do nosa pyłek na tyle duży, że kichanie nie pomoże i będziemy musieli mu pomóc. Kichanie, próby drapania noska wskazują na obce ciało, które wywołują u zwierzęcia dyskomfort. Jeśli przeszkoda jest widoczna, spróbować można samemu pomóc, w innym przypadku lepiej powierzyć to zadanie specjaliście.

Poważnym objawem chorobowym jest wydzielina, która kot, poprzez kichanie próbuje wydalić. Jeśli jego oczy łzawią, są zaczerwienione i spuchnięte, a do tego kot jest apatyczny, nie ma apetytu, często otwiera pyszczek i oddycha z trudnością to mamy do czynienia z kocim katarem, czyli pędzimy natychmiast po pomoc do weterynarza. Ta straszna choroba jest najbardziej niebezpieczna u młodych kotów i do tego jest wysoce zaraźliwa. Dobry opiekun powinien pomyśleć o szczepieniu swoich puchatych podopiecznych.

Kichanie u kota może mieć ważne lub mniej ważne powody, ale nie powinno być ignorowane. Zwierzę trzeba obserwować i przypomnieć sobie, co zmieniło się w otoczeniu, wywołując taką reakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *