Niezbędne wyposażenie dla kota

Niezbędne wyposażenie dla kota

Jeżeli jesteś początkującym opiekunem kota, pewnie zastanawiasz się w jaki sposób, szybko i sprawnie dobrać odpowiednie dla niego podstawowe wyposażenie. Domowe mruczki do załatwiania swoich codziennych potrzeb, muszą posiadać niezbędną wyprawkę. Tym samym, jeśli nie wiesz jakie rzeczy powinieneś zakupić i jak je wybrać, ten artykuł udzieli odpowiedzi na powyższe pytania. Pamiętać przy tym należy, że inne produkty należy zakupić jeżeli posiadamy małego kociaka, a inne dla dorosłego kota.

Kwestią zdecydowanie najważniejszą jest dobranie odpowiedniej kuwety dla kota. Najczęściej wybór pada na kuwetę otwartą bądź kuwetę zamkniętą. Jak sama nazwa wskazuje, kuweta otwarta nie jest niczym przykryta, co przesądza o większej częstotliwości sprzątania jej. Plusem kuwety otwartej pozostaje cena, ponieważ jest ona tańsza od kuwety zamkniętej. Kuweta zamknięta jest kuwetą zabudowaną, co skutkuje utrzymywaniem większej czystości w jej obrębie, gdyż wypełniający ją żwirek nie jest roznoszony przez kocie łapki. Tutaj pojawia się kolejny ważny zakup, o którym nie można zapomnieć – żwirek. Najpopularniejsze rodzaje żwirków dzielą się na żwirki bentonitowe, drewniane oraz silikonowe. Ponadto żwirki te, występują zarówno w formie zbrylającej, jak i niezbrylającej. Warto zaznaczyć, że wybór żwirku może być sprawą bardzo indywidualną, ponieważ ostateczna decyzją o tym, jaki żwirek będzie wykorzystywany – podejmuje kot. Zdarza się, że koty nie chcą używać poszczególnych rodzajów żwirków, wybierając jeden z nich.

Wyposażenie dla kota – co jeszcze musisz wiedzieć?

Sprawą równie istotną, jest wybór odpowiedniej karmy dla kota. Kot powinien spożywać zarówno karmę mokrą, jak i karmę suchą. Przede wszystkim musisz pamiętać o dostarczaniu swojemu kotu pokarmu wysokiej jakości. Karma taka musi zawierać w sobie składniki prawidłowe dla kociej diety, zatem głównie mięso. Koty są zwierzętami zdecydowanie mięsożernymi, tym samym jest to kwestia bardzo istotna. Pamiętaj, że to jak odżywiał będzie się twój kot będzie miało wpływ na jego ogólną kondycję oraz zdrowie. Nie warto zatem oszczędzać na kociej karmie. Zdecydowanie unikaj karm, które zawierają w sobie zboża. Są to zwykle najtańsze karmy, ale warto mieć na uwadze, że zboża są całkowicie nieodpowiednie dla kocich żołądków. Pozostaje tutaj jeszcze kwestia zakupu misek dla twojego pupila, z których będzie on spożywał podawaną karmę. Należy zaopatrzyć się w co najmniej dwie miski – jedną przeznaczoną na wodę, a drugą na pokarm. Najczęściej dostępne są miski plastikowe, metalowe oraz ceramiczne. W wyborze takiej miski znowu ostatnie zdanie będzie należeć do kota, gdyż może się okazać, że nie będzie chciał on spożywać pokarmów z niektórych z nich, w zależności od tworzywa z którego zostały wykonane.

Powyżej wymienione artykuły stanowią absolutną podstawę wyposażenia dla kota. Kiedy lepiej poznasz swojego mruczka oraz jego wymagania oraz potrzeby, możesz zastanowić się nad dodatkowym kupnem zabawek czy dobraniem odpowiedniego dla niego legowiska.