Nosówka u kota – objawy

Nosówka u kota – objawy

Dbanie o zdrowie naszego kota to przede wszystkim regularne wizyty u weterynarza, który w sposób należyty monitoruje stan zdrowia oraz kondycję fizyczną naszego pupila. Dodatkowo zawsze staramy się zapewnić kotu najlepszą z możliwych karm, gdyż odżywianie ma również ogromne znaczenie. Jednakże, jak wiadomo zdarzają się choroby, którym nawet najlepszy opiekun kota nie jest w stanie w żaden sposób zapobiec. Jedną z takich chorób jest nosówka, zwana również pod innymi nazwami, takimi jak koci tyfus czy zakaźne zapalenie jelit. Jako ciekawostkę warto podać, iż ta choroba dotyka również psy. Jest to bardzo poważna choroba, niestety zbierająca śmiertelne żniwo. Szacuje się, że około 80 % chorych kotów umiera.

Nosówka to bardzo zaraźliwa przypadłość, wywoływana przez wirusy, atakujące szpik kostny oraz jelita kota. Wirus ten w pierwszej kolejności prowadzi do powstania stanu zapalnego w jelitach. Potem atakuje on szpik kostny i tym samym przerywa powstawanie białych krwinek, odpowiedzialnych za odporność. Najczęściej chorują na nią małe kotki, pomiędzy 2, a 5 miesiącem życia. Jednakże dobra wiadomość jest taka, że istnieje szczepionka przeciwko tej chorobie. Dlatego też zaleca się szczepienie małych kotów, jako najbardziej na nią podatnych, pomiędzy 8, a 9 tygodniem ich życia. Do zarażenia nosówką dochodzi zwykle poprzez kontakt z uprzednio zarażonym zwierzęciem, jednak nie jest to jedyny sposób. Wirus powodujący nosówkę, może przeżyć poza żywym organizmem nawet do kilku miesięcy. Co za tym idzie opiekun kota może przynieść go do domu na ubraniach czy butach.

Nosówka u kota – objawy

Objawy nosówki to przede wszystkim brak apetytu, kot nie będzie chciał spożywać podawanych mu posiłków. Jednocześnie pojawią się biegunka oraz wymioty. W późniejszym stadium biegunka może być z domieszką krwi. Kot staje się osowiały, przestaje się bawić i nie dba o codzienną higienę, Pojawia się również podwyższona temperatura ciała orz bóle brzucha.

Jest to choroba niezwykle szybko postępująca, w przypadku małych kociaków, może doprowadzić do śmierci zwierzęcia w przeciągu 3 dni. Tym samym, jeżeli tylko zauważysz któreś z powyższych objawów należy niezwłocznie, jak najszybciej jak tylko możesz, jechać z kotem do weterynarza. Lekarz po rozpoznaniu objawów, natychmiast poda kotu surowicę i antybiotyki. Jednocześnie, zwierzę jest najczęściej odwonione z uwagi na wymioty, biegunkę oraz brak dostarczania pokarmów, tym samym podana musi być również kroplówka w celu uzupełnienia poziomu płynów.

Podsumowując, nosówka jest jedną z najpoważniejszych chorób, które mogą dotknąć twojego pupila. Niestety jest to choroba, która postępuje w bardzo szybki sposób i czasami zbyt późna reakcja może doprowadzić do śmierci kota. Zatem, jeżeli widzisz któryś z powyższych objawów nie zastanawiaj się, tylko od razu udaj się z kotem do weterynarza, ponieważ każda godzina może być kluczowa w tym wypadku i mieć ogromne znaczenie. Jednocześnie warto pamiętać, że dostępna jest szczepionka przeciwko tej chorobie, na którą warto się zdecydować.