Otwarta czy zamykana kuweta dla kota – jaką wybrać?

Otwarta czy zamykana kuweta dla kota – jaką wybrać?

Wybór odpowiedniego miejsca oraz samego pojemnika to kwestia zdrowia psychicznego pupila, a co za tym idzie reszty domowników. Wśród prawdziwych wielbicieli tych najbardziej tajemniczych zwierząt świata kuweta stanowi temat kontrowersyjny, ponieważ zarówno odkryte jak i zamykane kuwety mają swoich zwolenników. W rzeczywistości jest to decyzja złożona i zdominowana przez indywidualne potrzeby zwierzaka. Poznaj wady i zalety obydwu rozwiązań…

Zalety i wady otwartej kuwety

Jako pierwszy rodzaj pojemników na kocie odchody na tapet weźmiemy te o najbardziej pospolitym wyglądzie, czyli kuwety otwarte. Po pierwsze są znacznie wygodniejsze do czyszczenia- nie trzeba ich rozmontowywać i na pierwszy rzut oka widać czy coś było grane w środku.

Wanienki wyplenione żwirkiem stanowić powinny pierwszy przystanek na drodze do kociej dojrzałości.  Jeśli w grę wchodzi maluch i nauka korzystania z kuwety, idealną będzie ta otwarta z niższymi niż standardowe ścianami. Rodzaj otwartego pojemnika to wygoda, ale i konieczność jeśli mowa o kuwecie dla dużego kota. Brak ograniczeń w postaci wysokich ścian lub dachu pozwoli mu obracać się i wychylać głowę.

Niestety otwarte kuwety posiadają istotne wady. Pierwszą z nich jest żwirek wydostający się poza pojemnik. Za następną wadę uznać można szybko i gwałtownie rozprzestrzeniający się zapach. Można jednak neutralizować go za pomocą mat, podkładów, żwirków zapachowych, a przede wszystkim skrupulatność w utrzymywaniu czystości w kuwecie. Ostatnią wadą jest fakt- otwarta kuweta nie należy do najładniejszych rzeczy w domu, chyba, że wygląda jak ta: http://litterlocker-litter-box-kuweta-dla-kota-w-super-cenie.kotkot.pl/

Zamykana kuweta, mimo wszystko nie dla każdego

Z tego właśnie powodu wielu ludzi decyduje się na zamykaną kuwetę. Nic dziwnego jest estetyczna i nieco tłumi przykry zapach.  Pozwala kotu na intymność, niektórym dając poczucie bezpieczeństwa, innym ucieczkę od wścibskich domowników. Poza tym stanowi barierę dla żwirku. Dzięki niemu drobinki silikonu lub kawałki kliny nie walają się po wspólnych częściach domu. Zamykane kuwety wdrażać można dopiero gdy pupil opanuje toaletowy savoir-vivre.

Wady zamykanej kuwety czasem uwidaczniają się kiedy w domu znajduje się więcej niż jedno zwierzę. Gdy jedno z nich zdominuje kota, może uniemożliwiać mu wyjście lub wejście do kuwety. Jednak nie jest to regułą, zazwyczaj w zamykanych kuwetach koty odnajdują spokój i prywatność.

Niezależnie od tego na jaką kuwetę się zdecyduje powinniśmy pamiętać o tym, aby dostosować jej rozmiar do wieku i cech fizycznych naszego pupila. Bardzo istotne jest także utrzymanie czystości w kociej toalecie. Nie jest tajemnicą, że są to bardzo czyste zwierzęta. Brudna kuweta to powód do frustracji i stresu dla kota, siedlisko bakterii i źródło nieprzyjemnego zapachu dla człowieka!