Zachowanie kota

Zachowanie kota

Dziwne zachowanie kota, nawet to z pozoru niegroźnie inne może mieć przyczynę zarówno w warunkach jakie mu zapewniasz, nieodpowiednim żywieniu, problemach zdrowotnych lub emocjonalnych. Dlatego uważna obserwacja pupila jest podstawą troski o jego dobro oraz jakość życia.

Koty wyrażają swoją dezaprobatę, niezadowolenie, czy cierpienie na mnóstwo sposobów. Mogą być osowiałe, agresywne, częściej niż zazwyczaj znikać z pola widzenia lub jak nigdy garnąć  się  do ludzi i domagać uwagi opiekuna. Częstym objawem negatywnych zmian w zachowaniu kota jest uporczywe załatwianie się poza kuwetą, brak apetytu, czy wstręt do picia wody. Wszystkie powyższe objawy niezależnie prawdopodobnych  przyczyn warto omówić z lekarzem weterynarii.

Często zdarza się, że zachowanie kota po odrobaczaniu jest widocznie inne, niż jego codzienne nawyki. Po podaniu środka zwalczającego pasożyty pupil może być przez chwilę otępiały, tracić równowagę lub doświadczać silnego lęku. Zazwyczaj symptomy te nie są reakcją na substancje zawarte w leku, a po prostu na jego nieprzyjemny dla zwierzęcia smak. Przez parę następnych godzin po podaniu tabletki kot może odczuwać także wstręt do jedzenia. Jako osoba, która podstępnie podała mu „paskudztwo” musisz liczyć się także z chwilową obrazą kociego majestatu- kot może po prostu unikać interakcji lub wyraźnie dawać Ci do zrozumienia, że nie jest w nastroju na pieszczoty. Jednak każdy odpowiedzialny koci rodzić powinien przedkładać dobro podopiecznego ponad widzimisię mruczka i mimo niechęci pupila nie rezygnować z regularnego odrobaczania.

Od standardowego stylu życia czworonoga odbiegać może także zachowanie kota po kastracji. Dla wielu zwierząt jest to zabieg wręcz traumatyczny. Wizyta w lecznicy, narkoza, ból pooperacyjny oraz hormonalne konsekwencje zabiegu- wszystko to wpływa na samopoczucie fizyczne i psychiczne naszego drapieżnego współlokatora. W pierwszych godzinach po operacji kot może być zwyczajnie osowiały i spowolniony ze względu na utrzymujące się odurzenie narkozą. U większości kotów poddanych sterylizacji zmianie ulegają pewne nawyki. Kocury stają się wyraźnie mniej agresywne, a te wychodzące nie oddalają się już tak często od domu- po prostu mają ku temu mniej powodów. Zdarza się, że wykastrowane czworonogi mają także mniej ochoty na zabawę. Sam zabieg bardzo często zalecany jest przez lekarzy w przypadku uporczywego znaczenia terenu- gdy po pozbawieniu zwierzaka płodności częstomocz nie ustąpi- warto udać się z tym problemem do weterynarza.

Kroplówka jest metodą leczenia zatruć lub infekcji pokarmowych u zwierząt, odwodnienia, czy niewydolności nerek. Zarówno kotm jak i psom podaje się ją w przypadku ostrych i wykańczających biegunek lub częstych wymiotów. Zazwyczaj po takim zabiegu pupil powinien poczuć się lepiej. 

Czasem jednak właściciele obserwują dziwne i odbiegające od normy objawy oraz zachowanie kota po kroplówce. Zaliczamy do nich: otępienie, brak energii, senność oraz widoczne zmiany podskórne i przemieszczające się guzki. Te widoczne gołym okiem zgrubienia są najprawdopodobniej pozostałościami po niewchłoniętym płynie podawanym przez weterynarza. Każdy taki objaw warto skonsultować ze specjalistą w dziedzinie medycyny zwierzęcej, a następnie rozważyć zmianę diety kota na domową, przyrządzoną z miłością, a przede wszystkim samodzielnie przez właściciela.

Wyraźnie inne może być także zachowanie kota przed śmiercią. Zwierzaki, które czują, że zbliża się ich koniec, będą unikać kontaktu z właścicielem, czy innymi członkami stada. Ich ucieczka w ciche i spokojne miejsce wiąże się z narastającym uczuciem agonii. Zachowanie kota gdy umiera zmienia się w związku z jego wzrastająca nadwrażliwością na bodźce zewnętrzne. Niemal każdy dotyk powoduje w niego lęk, przerażają go także dźwięki i światło, na które z minuty na minutę staje się bardziej wyczulony. W związku z tym konający pupil będzie szukał dla siebie spokojnego i cichego miejsca, aby odejść. Nie musi być to jednak regułą w przypadku każdego osobnika. Niektóre koty ostatnie chwile chcą spędzić w ramionach ukochanego właściciela.