Żwirek silikonowy – wady i zalety

Żwirek silikonowy – wady i zalety

Nieodzowną częścią codziennego życia domowych mruczków jest korzystanie z kuwety. Co za tym idzie, właściciel kota staje przed dylematem, jaki żwirek wybrać dla swojego pupila, tak żeby z jednej strony był on dla niego najlepszy, a z drugiej żeby kot chciał z niego korzystać. Istnieje wiele rodzajów żwirków, a jednym z nich jest tzw. żwirek silikonowy lub używając poprawnej nazwy – żwirek silikatowy. Jest to bardzo popularny rodzaj żwirku, często wybierany przez konsumentów. Tym samym, warto w tym miejscu zastanowić się, czy jest to dobre rozwiązanie dla twojego kota i czy warto zdecydować się na zakup żwirku silikonowego.

Zalety żwirku silikonowego

Żwirek silikonowy jest bardzo wygodny w użytkowaniu dla opiekuna kota, ponieważ jest łatwy w sprzątaniu i nie problemu z utrzymaniem higieny w kociej kuwecie. Codzienne sprzątanie kuwety, która wyścielona jest tym żwirkiem, ogranicza się do usuwania powstałych cząstek. Jest to bowiem tzw. żwirek zbrylający, który w kontakcie z cieczą ulega natychmiastowemu zbryleniu. Takie rozwiązanie niezwykle ułatwia sprzątanie oraz przesądza o wydajności żwirku. Nie ma bowiem potrzeby za każdym razem wyrzucać całej zawartości kuwety, wystarczy użyć łopatki w celu wyciągnięcia powstałych bryłek. Jednocześnie tego rodzaju żwirek zatrzymuje w sobie nieprzyjemne zapachy z kuwety, co również jest ogromnym plusem. Jest to również żwirek ekonomiczny, o wysokiej wydajności. Szacuje się, że około 4- litrowe opakowanie żwirku może wystarczyć nawet na miesiąc jego użytkowania. Dodatkowo nie pojawia się tutaj problem kurzenia się czy pylenia, tak jak przy innych rodzajach żwirków. Żwirek ten bardzo dobrze pochłania wilgoć, co również jest kwestią istotną jeżeli chodzi o wybór tego produktu.

Wady żwirku silikonowego

Żwirek silikonowy posiada jedną główną wadę, która bardzo często przesądza o eliminacji tego żwirku z kociej kuwety. Można powiedzieć, iż ostateczna decyzja o stosowaniu danego żwirku należeć będzie do kota, a nie do właściciela. Bowiem koty bardzo często nie lubią żwirków silikonowych. Nie akceptują ich konsystencji i tym samym nie chcą ich używać w codziennej toalecie. Kolejną wada może być fakt, iż kolor żwirku silikonowego zmienia się pod wpływem kociego moczu. Tym samym, nie wygląda on estetycznie i zaleca się jego stosowanie w kuwetach zamkniętych. Jednocześnie stanowczo odradza się używanie żwirku silikonowego, kiedy kociak jest mały. Jak było wskazywane powyżej, żwirek ten ma tendencję do zbrylania się i w tym wypadku mały kot mógłby zjeść powstałe bryłki. Często zaznacza się również, iż żwirki te mogą spowodować u kota różnego rodzaju podrażnienia czy alergie.

Żwirek silikonowy ma swoje plusy i minusy, z pewnością jest to artykuł warty wypróbowania. Jeśli jesteś właścicielem kota, zapewne wiesz, że i tak ostateczna decyzja, o tym jaki żwirek będzie stosowany należy do twojego pupila, jednak warto wypróbować ten produkt, aby przekonać się czy będzie on dla nas odpowiedni.