Żwirek zbrylający czy żwirek niezbrylający? Opinie

Żwirek zbrylający czy żwirek niezbrylający? Opinie

Każdy posiadacz kota zapewne wie, że żwirek dla kota jest podstawowym artykułem, który nieustannie należy zapewniać swojemu pupilowi. Na rynku dostępnych wiele rodzajów żwirków dla kotów. Producenci zapewniają szeroka gamę tego typu produktów. Stosując podstawowy podział żwirków, należy je podzielić na żwirki zbrylające oraz żwirki niezbrylające, pomiędzy którymi zachodzą podstawowe różnice. Jeżeli zastanawiasz się jakie są to różnice i jaki żwirek powinieneś wybrać dla swojego mruczka, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Żwirek zbrylający

Żwirek zbrylający swoim wyglądem przypomina ziemię lub piasek, a zatem naturalne dla kota podłoże, które dobrze mu się kojarzy. Działanie takiego żwirku polega na tym, iż po kontakcie z cieczą, zawiązuje on koci mocz, tworząc zwarte bryłki. Dzieje się tak, ponieważ doskonale pochłania on wilgoć. Powstawanie wskazanych bryłek bardzo ułatwia codzienne sprzątanie kuwety, gdyż nie ma potrzeby nieustannego wysypywania całej jej zawartości, a wystarczy jedynie usunąć powstałe zgrubienia za pomocą odpowiedniej łopatki. Zdarza się, iż takie bryłki można utylizować w toalecie. Tym samym, żwirek zbrylający pozwala również na wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów unoszących się z kociej kuwety. Z racji tego, że swoją konsystencją przypomina on ziemię lub piasek, ma on tendencję do kurzenia się. Z pewnością ogromną zaletą żwirków zbrylających, docenianą przez właścicieli kotów jest fakt, iż jest on bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Jak było wskazywane powyżej nie ma potrzeby ciągłego wymieniania całej zawartości kociej kuwety, co powoduje, że żwirek ten jest dużo bardziej wydajny i po prostu wystarcza na dłuższy czas, w porównaniu z innymi żwirkami.

Żwirek niezbrylający

Żwirek niezbrylający jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, niż żwirek zbrylający. Jak to często bywa, niska cena przekładać się będzie na jakość żwirku oraz sposób jego użytkowania. Żwirki niezbrylające są bardziej uciążliwe dla właściciela kota i nie tak wygodne, jak żwirki zbrylające, gdyż zawartość kuwety musi być częściej wymieniana. Żwirki niezbrylające są bardzo chłonne, posiadają doskonałe zdolności absorpcyjne co jest dużym plusem. Żwirek niezbrylający będzie dobrym rozwiązanie, jeśli chodzi o jego wybór dla małych kociaków. Mają one bowiem tendencję do zjadania żwirku, a w przypadku tego żwirku, na którym nie tworzą się bryłki – nie będzie stanowić to problemu.

Najpopularniejszymi rodzajami żwirków, występującymi zarówno w formie zbrylającej, jak i niezbrylającej są żwirki bentonitowe oraz drewniane, różniące się przede wszystkim konsystencją.
Stojąc przed wyborem żwirku zbrylającego oraz niezbrylającego należy zastanowić się co jest dla nas najważniejsze. Jeżeli jest to łatwość sprzątania oraz łatwość w utrzymaniu kociej kuwety w czystości, zdecydowanie lepiej wybrać żwirek zbrylający. Jeżeli jednak chcesz wybrać tańszy żwirek – wybierz żwirek niezbrylający się.